Ultrazvuk Štitaste Žlezde
Kod sumnje na bolest štitaste žlezde, pored kliničkog pregleda, obavezan je i ultrazvuk štitaste žlezde. Sa ovim pregledom se najbolje dijagnostikuju promene u strukturi (čvorići, ciste) a dobija se i pouzdan uvid u veličinu i volumen štitaste žlezde. Upotrebom Color Doppler efekta ispituje se prokrvljenost žlezde kao i uočenih promena u njoj. Uredni nalazi TSH, FT4 i T3 ne isključuju postojanje bolesti štitaste žlezde kao što ni postojanje promena u strukturi ne isključuje potremećaj njene funkcije.
Štitasta žlezda je smeštena u prednjem delu vrata gde se može napipati ispod kože a po svom obliku podseća na leptira. Žlezda luči nekoliko hormona od kojih su najvažniji T3 i T4. Ovi hormoni putem cirkulacije dospevaju do svih ćelija u organizmu i svojim prisustvom utiču na različite procese u organizmu: rast, oslobađanje energije, proizvodnja toplote. Posrednim putem utiču na mnoge telesne funkcije, temperaturu tela, puls srca, telesnu težinu, psihofizički razvoj. Za pravilnu funkciju štitaste žlezde odgovoran je hormon TSH – tireostimulirajući hormon koji luči hipofiza.
Savremeni način života je doveo do pojave sve većeg broja pacijenata sa problemima vezanih za funkciju štitaste žljezde.
Za ovaj ultrazvučni pregled nije potrebna priprema.